Klopp i mahnitur me “treshen muslimane”: Të kuqtë luten para ndeshjes

Trajneri i Liverpoolint, Jurgen Klop ka lavdëruar edhe njëherë “treshen myslimane”. Madje ai ka postuar edhe një foto të treshesh duke u lutur para ndeshjes. Mane, Salah dhe Shaqiri, janë tre lojtarët për të cilët Liverpooli duhet të ndjehet krenar.

Posted on

Arratiset ish ushtari i UÇK-së që kërkohet nga Gjykata Speciale

Ftesa për intervistim që i erdhi nga Gjykata Speciale e detyroi ish-pjesëtarin e UÇK-së, Remzi Shala, të arratiset nga Kosova.

I njëjti, duke refuzuar t’i përgjigjet ftesës së Dhomave të Specializuara të Prokurorisë për intervistim, u largua në drejtim të panjohur.

Miq të tij, për lajmi.net thonë se Shala tanimë ndodhet jashtë Kosovës, ndonëse një informacion i tillë nuk është i konfirmuar zyrtarisht.

Avokati i Shalës, Natal Bullakaj, tha sot se ka komunikuar me të afërm të Remziut, mirëpo se askush nuk është në dijeni për vendndodhjen e tij.

“Deri më tani nuk kemi ndonjë informacion për vendin se ku është. Kam kontaktuar edhe me djalin e vëllait të tij, mirëpo as ai nuk është në dijeni”, ka thënë Bullakaj.

Remzi Shala, i cili më 12 dhjetor të vitit që lamë pas u raportua se doli nga shtëpia e tij, duke refuzuar t’i përgjigjet ftesës së Speciales, nuk i informoi as shokët e tij të luftës se ku është duke shkuar.

Të njëjtit thanë se e vetmja gjë që e dinë është se Shala ka dalë jashtë Kosovës, mirëpo se nuk dihet në cilin vend.

“Molla e Kuqe”, ashtu siç e kishte pseudonimin në luftë Remzi Shala, para largimit, kishte thënë se është krenar për luftën e bërë, dhe se nuk do t’i përgjigjet gjykatës së votuar nga deputetët e Kosovës.

Nga njohës të çështjeve ligjore është thënë se kjo mund të shërbejë si precedent për rastet e reja kur Dhomat e Specializuara të Prokurorisë mund të mbajnë në paraburgim të dyshuarit e tyre.

Posted on

Avokati maqedonas: Duhet të amnistohet edhe Grupi i Kumanovës (Video)

Avokati maqedonas nga Shkupi, Jovan Joanidis për TV21 ka deklaruar se nuk është kundër amnistisë, por është kundër amnistisë selektive. Ai thekson se kjo më tepër i përngjan pazarit politik,
me të cilin rrënohet sundimi i drejtësisë dhe puna e gjykatave dhe prokurorisë.
Siç thotë ai, nëse është miratuar ligj për amnistimin e personave të dënuar për terrorizëm, duke aluduar për pjesëmarrësit e ngjarjeve të 27 prillit. atëherë pse të mos amnistohen edhe pjesëtarët e Grupit të Kumanovës, transmeton Gazeta Lajm, të cilët poashtu akuzohen për terrorizëm.
Deklaratën e plotë mund ta përcillni në videon më poshtë:

Posted on

Veprim i pamatur i një shoferi, rrezikon jetën e pjesëmarrësve në komunikacion (Video)

Shkeljet e rregullave në komunikacion janë shkaktarë të aksidenteve të shumta në rrugët e Kosovës.

Një qytetar ka regjistruar një rast, kur shoferi i një automjeti të tipit “Audi” e humb durimin në kolonën e krijuar në njërën nga rrugët tona dhe vendos ta ndërrojë shiritin e lëvizjes, përcjell Telegrafi.

Për ta bërë një gjë të tillë, ai shkel rregullat dhe rrezikon pjesëmarrësit e tjerë në komunikacion duke kaluar në korisnë e automjeteve që po lëviznin në anën e kundërt.

Posted on

Arrestohen 19 valltare dhe pronari në “Apla Mare” në Negotinë

Pjesëtarët e policisë nga Sektori për punë të brendshme Tetovë- Stacioni policorë Gallatë, sot (27-dhjetor) prej ora 01.00-03.00 kanë realizuar kontroll aksion në objektin hotelerik ,,Alpa Mare,, pronë e 50-vjeçarit F.T. nga Negotina e Pollogut.

Gjatë kontrollit, në objekt janë ndaluar 19 femra, të moshës 21 deri 37 vjeçare, të cilat si këngëtare dhe valltare i kanë zbavitur të pranishmit në lokal, janë privuar nga liria, dhe janë mbajtur në Stacionin policorë Gostivar, deri në zbardhjen e plotë të rastit.

Bashkë me to, është privuar nga liria edhe pronari i objektit, si dhe M.S. 36 vjeçar dhe H.A. 32-vjeçar nga Negotina e Pollogut, të cilët kanë tentuar t’i pengojnë pjesëtarët e policisë, në realizimin e këtij kontroll-aksioni. Njëra nga valltaret ka deklaruar në polici se pronari e ka mbajtur me dhunë në punë, po merren masa pe4r zbardhjen e rastit!

Posted on

Serbia ofron armatim falas për vendet që tërheqin njohjen e Kosovës

Ministri serb i Mbrojtjes, Aleksandër Vulin, ka deklaruar se Serbia sivjet ka eksportuar armatim me vlerë mbi 600 milionë dollarë.
Kjo shumë, siç përcjell “Blic” i Beogradit, është 10 për qind më shumë se sa një vit më parë.

Serbia armët i shet kryesisht në vendet e Afrikës, por edhe në vendet arabe si dhe në ato të Amerikës Latine, percjell Fakte.

Ajo, madje, disa vendeve u ka ofruar armatim falas që ta tërheqin njohjen e pavarësisë së Kosovës.

Posted on

SKANDALOZE: Hendbollisti maqedonas braktisë ceremoninë për sportistin më të mirë, sepse u fol shqip!

Hendbollisti i klubit të Vardarit dhe përfaqësueses së Maqedonisë, Stojançe Stoilov ka braktisur ceremoninë e zgjedhjes së sportistit të vitit në Maqedoni nga Agjencia për Rini dhe Sport, vetëm pse u përdor dygjuhësia dhe u fol në gjuhën shqipe.

Ai ishte fituesi i çmimit të vitit të kaluar “Sportisti më i mirë në Maqedoni”. Stoilov ka reaguar pasi që ka hasur që po përdoret gjuha shqipe nga një sportist shqiptar nga shkollat e mesme të Tetovës, për shpalljen e shkollës më të mirë në lëminë e sportit gjatë 2018. “Ndjehem i turpëruar dhe i nënçmuar”, ka thënë hendbollisti i Klubit të hendbollit “Vardar”, i cili këtë porosi e ka përcjellë në viber grupin e hendbollistëve të përfaqësueses së Maqedonisë. Deri tani sjellja e këtij sportisti nuk është dënuar nga ana e organizatave të sportit dhe Agjencia për Rini dhe Sport, e cila ishte organizatore e kësaj ngjarje sportive të fundvitit.

Posted on

Qyteti i Shkupit përfundimisht me tramvaj, linja e parë nga Gjorçe Petrov deri në Lisiçe

Qyteti i Shkupit po analizon mundësitë për ndërtimin e tramvajit në Shkup, me qëllim të përmirësimit të transportit publik dhe komunikacionit në përgjithësi. Krye komunari Petre Shilegov ka deklaruar se linja e parë që do të ndërtohet do të shtrihet nga lagjja Lisiçe deri në Gjorçe Petrov dhe do të kushtoj 15 milion euro.

Shilegov beson se vitin e ardhshëm do të filloj realizimi i këtij projekti, i cili do të përkrahet nga fondet evropiane dhe nga qeveria, transmeton sdk.mk

“Që nga vizita e parë në Zagreb, në janar, me kryetarin e Zagrebit Milan Bandiq kemi biseduar rreth mundësisë për ndërtimin e një tramvaji. Gjatë kësaj periudhe kam analizuar përvojat e Zagrebit, Vjenës dhe Parisit, me qëllim që të fusim transport publik hekurudhor në Shkup, duke e pas parasysh se bëhet fjalë për një çështje shumë komplekse. Në Qytetin e Shkupi ekzistojnë studime për këtë çështje që nga koha kur kryetar ishte Trifun Kostovski, por kjo nuk paraqet bazë mbi të cilin do bëhej ekzekutimi i këtij projekti. Prandaj duke i pas parasysh raportet e mira me përfaqësuesit e Zagrebit, ndërmarrjet e tyre publike transportuese dhe teknike disa herë kanë vizituar Shkupin, dhe kanë analizuar studimin ekzistues dhe të trasesë kah do të lëvizte ky tramvaj. Bëhet fjalë për fazën e parë me një linjë nga Lisiçe deri në Gjorçe Petrov.”, – ka deklaruar Shilegov.

Posted on

Sasho Mijallkov lirohet nga paraburgimi!

Informacionet e fundit në Maqedoni flasin se së shpejti, sonte ose më së voni deri nesër pritet që të lirohen nga paraburgimi Sasho Mijallkov, Mile Janakievski, Kiril Bozhinovski, Orce Kamçev dhe Cvetan Pandelevski, si dhe politikanë e biznesmenë të tjerë të njohur, raporton Almakos.

Zyrtarisht gjykata e njësisë së Shkupit nuk është prononcuar se përse është marrë një vendim i tillë, ndërsa përflitet për një ujdi mes qeverisë me opozitën në këmbim të votave për ndryshimet kushtetuese./Almakos

Posted on

Shqiptari zgjidhet polici më i mirë në Kumanovë

Komuna e Kumanovës edhe këtë vit përzgjodhi policin dhe zjarrëfiksin më të mirë për vitin 2018.

Si policë më i sukseshëm është zgjedhur shqiptari Asllan Ajeti nga shërbimi për siguri në komunikacion, kurse zjarrëfiski më i mirë është zgjedhur Sasho Ilievski.

Mirënjohjet dhe dhuratat u ndanë nga kryetari i komunës, Maksim Dimitrievski, i cili foli fjalë miradie për të gjithë të punësuarit në këtë shërbime zyratare.

Ai tha se, falë punës së tyre qyteti i Kumanovës është ndër komunat më të sigurta në Maqedoni.

Polici shqiptar tha se kjo mirënjohje do të jetë një motiv më i madh për detyrat e tij të mëtutjeshme dhe këtë do ta ndjejnë më së miri qytetarët e Kumanovës.

Posted on