Njohja e Kosovës nga Vatikani Arkipeshkvi Frendo: Hapi i parë është bërë

Selia e Shenjtë nuk e njeh Kosovën si shtet të pavarur, pavarësisht se ka një afërsi ndaj shqiptarëve dhe ka mbajtur një qëndrim pro shqiptar.

Por në emisionin “I Ftuari” në A2, Arkipeshkvi i Arkidioqezës Metropolitane Tiranë-Durrës, kryetar i Konferencës Ipeshkvnore të Shqipërisë, George Frendo u shpreh se Selia e Shenjtë e ka ngritur Kosovën në nivel dioqeze dhe se njohja mund të vijë në të ardhmen jo shumë të largët, percjell Fakte.

“Në një të ardhme jo shumë të largët, Kosova do të njihet edhe nga Vatikani, i cili është shumë i kujdesshëm para se ta njoh një shtet. Hapi i parë është bërë pasi Kosova tashmë është njohur si dioqezë, ka fituar një peshë të re”, tha George Frendo.

Posted on

Wesley Clark prë tërheqjen e Trump nga Sirisa: ‘A e shantazhoi Erdogan presidentin Trump?

Wesley Clark të hënën ka ngritur pyetjen nëse presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan shantazojë Presidentin Trump në vendimin e tij për të hequr trupat amerikane nga Siria.

“Nuk duket të ketë ndonjë arsyetim strategjik për vendimin. Dhe nëse nuk ka arsyetim strategjik për vendimin, atëherë duhet të pyesni: pse u mor vendimi?” tha gjenerali i ushtrisë amerikane në pension dhe ish-komandanti i NATO-s për CNN.

“Njerëzit anembanë botës po e kërkojnë këtë dhe disa nga miqtë tanë dhe aleatët tanë në Lindjen e Mesme po kërkojnë, Erdogan shantazhoi presidentin, a kishte ndonjë fitim apo diçka? rekomandimet ishin kundër tij “, shtoi ai.

Ish komandanti suprem i aleancës i NATO-s Gjenerali Clark : “Jam shumë i shqetësuar” për tërheqjen e SHBA nga Siria sepse “nuk duket të ketë ndonjë arsye strategjike për vendimin”.

Posted on

Drejtori i kompanisë amerikane gëzon 200 punëtorët për festat e fundvitit, ndanë bonuse në vlerë prej 4 milionë dollarë

Lee Schoenherr, drejtori i përgjithshëm i një kompanie private në Michigan të SHBA-ve, ka vendosur që 2oo punonjësit e tij t’i gëzojë me bonuse në vlerë prej 4 milionë dollarë.

Kjo do të thotë se vlera e secilit bonus mund të kushtojë nga 20 deri në 60 mijë dollarë për një punëtor.

Bëhet fjalë për një fabrikë që merret me prodhimin e sapunëve dhe detergjenteve që shiten në një zinxhir të markeve në SHBA si dhe nëpërmjet Amazon, ndërsa janë të specializuar edhe në dekorimin me lule.

Kompania “Flora Craft” është themeluar në vitin 1946, kurse drejtori aktual dhe njëherit edhe pronari Lee Schoenherr e udhëheq që nga viti 1973.

Vendimin për të shpërndarë bonuse për punonjësit, e ka bërë publik më 14 dhjetor gjatë një darke me punëtorët e kompanisë së tij. Me të kuptuar se për çfarë bëhet fjalë, punëtorët filluan të duartrokasin, kurse disa madje nuk kanë mundur t’i ndalin lotët nga gëzimi.

“Është diçka që për vite ka ëndërruar ta bëjë. Në shkurt të këtij viti i ka thënë bordit të drejtorëve: Mendoj që këtë vit duhet të mendojmë si ta realizojmë këtë. Kemi kaluar një kohë të gjatë duke e menduar këtë”, ka deklaruar Eric Ervin njëri nga menaxherët kryesorë.

Në një komunikatë të kësaj kompanie thuhet se vlera e bonusit varet nga ajo se kush dhe sa vite punon në kompani. Punëtorët do të marrin bonuset në dy pjesë, pjesa e parë me para (kesh) deri në fund të vitit të ardhshëm, kurse pjesa e dytë deri në fund të mars të vitit 2020. /Telegrafi/

Posted on

Presidenti Erdogan zgjidhet “Personaliteti Global Mysliman i Vitit 2018”

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, është vlerësuar me çmimin “Personaliteti Global Mysliman i Vitit 2018” për influencën dhe fuqinë që ai zotëron në botën islame dhe bashkësinë ndërkombëtare.

“Ne ia dhamë Çmimin e Personalitetit Global Mysliman të Vitit 2018 Presidentit Erdogan të Turqisë për influencën dhe fuqinë e tij të padiskutueshme si në botën islame ashtu edhe në bashkësinë ndërkombëtare”, deklaroi Rasheed Abubakar, kryeredaktor i gazetës “Muslim News Nigeria”, e cila botohet në Nigeri.

Rasheed Abubakar sqaroi se kriteret për zgjedhjen e fituesve të çmimit “Personaliteti Global Mysliman i Vitit 2018” përfshijnë fushatën e tyre pozitive për të drejtat e myslimanëve në mbarë botën.

Pasi tërhoqi vëmendjen se kreu i shtetit turk është gjithnjë pranë të shtypurve kudo në botë, Abubakar vijoi me këto fjalë: “Kohët e fundit, ndërkohë që shtetet arabe, përshi këtu edhe Arabinë Saudite, heshtin përballë krimeve izraelite ndaj palestinezëve; Presidenti Erdogan është lideri që ka ngritur zërin kundër Izraelit.”

Ai tha gjithashtu se lideri turk mbështet përherë edhe turqit ujgurë, edhe myslimanët arakanas.

“Presidenti Erdogan gëzon një mbështetje të madhe edhe në mesin e myslimanëve nigerianë”, shtoi kryeredaktori i gazetës “Muslim News Nigeria” duke u bërë thirrje të gjithë liderëve myslimanë që të bëjnë më shumë përpjekje së bashku për zgjidhjen e problemeve në botën islame.

Nga ana tjetër, Erdoganin në këtë klasifikim e ndjekin respektivisht Emiri i Katarit, Sheiku Tamim bin Hamad Al Thani (2.); Kryeministri i Malajzisë, Mahathir bin Mohamad (3.); presidenti i Unionit Ndërkombëtar të Dijetarëve Myslimanë, Yusuf al-Qaradawi (4.); si dhe princi trashëgimtar i Arabisë Saudite, Mohammad bin Salman (5.).

“Muslim News Nigeria”, gazetë që botohet një herë në dy javë, trajton zhvillimet në botën islame dhe kryesisht lajmet rreth myslimanëve në Nigeri.

Posted on