Category: Botë

Rritet numri i viktimave nga sulmi në Kabul

Të paktën 48 persona janë vrarë dhe 67 të tjerë janë plagosur, pasi një sulmues vetëvrasës shpërtheu eksplozivët e tij, pranë një qendre edukative në kryeqytetin afgan, Kabul. Më herët, autoritetet thanë se në këtë sulm janë vrarë 25 persona. Sulmi ndodhi në kohën kur studentët po përgatiteshin që të kryenin testet për pranim në […]

GJYKATA TURKE SËRISH REFUZON KËRKESËN PËR PASTORIN AMERIKAN BRUNSON

Gjykata turke për të dytën herë refuzon kërkesën për heqjen e burgut shtëpiak dhe ndalesës së largimit nga vendi të pastorit amerikan, Andrew Craig Brunson, i cili ndodhet në paraburgim në Turqi. Avokati i Brunson, Ismail Cem Halavurt, më herët ka apeluar vendimin për burgim shtëpiak dhe ndalesës për t’u larguar nga vendi të pastorit […]

Vetura zhduket papritmas pas një shtëllunge tymi (Video)

Një veturë është filmuar teksa lëvizte në mënyrë normale në Australi, para se të zhduket papritmas. Kamera e një makinë që ndodhej prapa saj, e ka kapur derisa po vozitej krahas një kamioni, në një rrugë me dy korsi në Camden të New South Wales, transmeton Telegrafi. Papritmas, lëshohet një shtëllungë tymi, ndërsa kamioni ndërron […]

Abuzimi seksual i priftërinjve, Kili i kërkon informacion Vatikanit

Prokurorët kilianë thanë në një deklaratë se ministria e jashtme kiliane, nëpërmjet ambasadës së saj në Itali, kishte kërkuar nga Vatikani informacion në lidhje me nëntë anëtarë klerikë të akuzuar për abuzim seksual. Policia gjithashtu kontrolloi të martën zyrat e udhëheqjes së Kishës, pasi një prokuror tha se kishte për qëllim të kërkonte prova për […]

Erdogan kundërgodet: stop produkteve elektronike amerikane!

Në përgjigje të sulmit financiar amerikan, presidenti turk Rrexhep Tajjip Erdogan shpalli të martë vendimin për bojkotin produkteve elektronike të SHBA. Duke folur në një simpozium të organizuar nga Fondacioni për Studime Politike, Ekonomike dhe Sociale (SETA), Erdogan tha: “Çdo produkt që ne e blejmë nga jashtë me monedha të huaja, duhet ta zëvëndësojmë me […]

Pamje rrëqethëse nga Turqia: Shirat e rrëmbyeshëm dhe vërshimet, hapin gropa gjigante në qytet që po përpijnë veturat (Video)

Shirat e rrëmbyeshëm dhe vërshimet kanë prekur qytetin turk Erzurum, që për më shumë se tri ditë është përballur me kriza të ndryshme. Vërshimet që kanë prekur pjesën lindore të Turqisë, ka bërë që shumë rrugë të shkatërrohen dhe të hapen gropa gjigante që përpinë vetura, transmeton Telegrafi. Në videot e publikuara më poshtë mund […]