Category: Botë

Pamje rrëqethëse nga Turqia: Shirat e rrëmbyeshëm dhe vërshimet, hapin gropa gjigante në qytet që po përpijnë veturat (Video)

Shirat e rrëmbyeshëm dhe vërshimet kanë prekur qytetin turk Erzurum, që për më shumë se tri ditë është përballur me kriza të ndryshme. Vërshimet që kanë prekur pjesën lindore të Turqisë, ka bërë që shumë rrugë të shkatërrohen dhe të hapen gropa gjigante që përpinë vetura, transmeton Telegrafi. Në videot e publikuara më poshtë mund […]

Rusia i jep garancën Iranit: SHBA-të nuk ju prekin dot

Moska dhe Pekini nuk do të lejojnë kurrsesi që Uashingtoni të shfuqizojë marrëveshjen bërthamore me Iranin. Ka qenë ky paralajmërimi i ministrit të jashtëm rus Sergei Lavrov nga takimi me homologun e tij kinez. Palët shprehën qëndrimin e tyre të përbashkët sa i përket akordit, të cilin Lavrov e përshkroi si një arritje të diplomacisë […]

Nëntë të vdekur nga goditja me furgon në Toronto (VIDEO)

Nëntë njerëz kanë vdekur dhe 16 të tjerë janë plagosur pasi një person ka përplasur furgonin për këmbësorë në kryeqytetin e Kanadasë, Toronto, tha policia. Shoferi ka ikur nga vendi i ngjarjes, por është arrestuar disa blloqe më tej dhe është dërguar në paraburgim, thanë autoritetet e rendit, përcjell Fakte. Ato po ashtu thanë se […]

Bie xhami i dritares, momente paniku në avion (VIDEO)

Ky është momenti i tmerrshëm kur një stjuardesë përpiqet të rregullojë xhamin e një dritareje që ka rënë gjatë një fluturimi, në më pak se 24 orë pasi një grua ndërroi jetë kur ajo u thith nga një dritare avioni. Pamjet tregojnë pasojat e ngarjes së rëndë që u shkaktua pasi korniza e dritares u […]

9 të vdekur dhe 16 të lënduar, detaje nga përplasja e një kombi me kalimtarët në Toronto (LIVE VIDEO)

Së paku nëntë persona kanë gjetur vdekjen edhe 16 të tjerë janë lënduar pasi një kombi u fut përmes një turme të këmbësorëve në një trotuar në Toronto. “Kërkoj nga qytetarët që të lutemi për viktimat dhe gjithashtu të ndihmojmë shërbimin policor të Torontos në sjelljen e kësaj çështjeje në një përfundim të suksesshëm”, citohet […]

Hahn: Tani fjalën e kanë, liderët e Ballkanit Perëndimorë

Komisionari Evropian për Zgjerimin dhe Politikën e Fqinjësisë, Johannes Hahn theksoi sot se Komisioni Evropian me Strategjinë e Zgjerimit ka tërhequr një rrugë të qartë për një Bashkim më të fortë dhe më të gjerë. “Tani radha është e udhëheqësve të vendeve të rajonit të marrin topin”, tha Hahn, duke prezantuar Paketën e Zgjerimit përpara […]

Futet lakuriq në restorant, vret 4 persona dhe largohet

Një agresor i zhveshur vrau 5 njerëz në një restorant në qytetin Nashville në shtetin amerikan Tenesi. Autoritetet lokale raportuan se një mashkull hyri në restorantin në zonën Antiok të qytetit dhe hapi zjarr mbi klientët dhe stafin me një armë gjysmë automatike, raporton TCH. Katër persona të tjerë u plagosën. Mësohet se një prej […]

BE kërkon hetim për vrasjet e palestinezëve në Gaza

Bashkimi Evropian i bëri thirrje ushtrisë izraelite që të përmbahet dhe të mos përdorë forcë ndaj protestuesve të paarmatosur, duke bërë thirrje për hetim të plotë, pasi u vranë katër persona në protestat e fundit në Rripin e Gazës. “BE i bën thirrje forcave të mbrojtjes së Izraelit që të mos përdorin forcë vdekjeprurëse ndaj […]

Mijëra protestojnë me marihuanë para parlamentit Kanadez

Tymi është gjithandej. Cigaret me marihuanë po ndizen. Mijëra qytetarë kanë dalë për të shënuar ditën kombëtare të paraqitjes së marihuanës sot para parlamentit të Kanadasë duke ndezur marihuanen dhe duke festuar. Kjo ngjarje po ndodh vetëm një javë përpara se Parlamenti kanadez të votojë për legalizim apo jo të marihuanës me kërkesë të Qeverisë. […]