Category: Kosovë

Imami i Podujevës i reagon Gëzim Kelmendit: Jemi bijë të shqiptarisë, jo të osmanlinjëve

Bekim Jashari, imam nga qyteti i Podujevës i është kundërpërgjigjur sot ish-deputetit, Gëzim Kelmendi i cili dje tha se “shqiptarët janë bijë të osmanlinjëve”. Imami Jashari, në një postim në faceboom ka dalur kundër kësaj deklarate. Ai ka thënë se Adem Jashari, Zahir Pajaziti e mijëra martirë tjerë, janë bijë të shqiptarisë. “Ajo çfarë është […]

Thaçi shkruan pas deklaratës së Merkelit, kërkon njohje nga 5 vendet e BE-së

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi ka përshëndetur deklaratën e kancelares gjermane, Angela Merkel e cila tha se nuk duhet të ketë ndryshim të kufijve në Ballkan. Thaçi përmes një postimi në Twitter, ka bërë thirrje që të bindin 5 shtetet e Bashkimit Evropian përfshirë edhe Serbinë që ta njohin Kosovën. “Përshëndes deklaratën e Kancelares Merkel […]

Ramush Haradinaj si Ronaldo! E hedh Anitën në det, më pas… (FOTO/VIDEO)

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ndodhet prej disa ditësh në qytetin bregdetar të Vlorës ku duket se ka gjetur kohën të bëjë gjithçka: Takime të rëndësishme politike, përgjigje për presidentin kosovar Hashim Thaçi dhe në fund…pushime me bashkëshorten. Mediat arritën të sigurojë disa foto dhe një sekuencë video, ku kryeministri kosovar Haradinaj shfaqet në bregdetin […]

Pacolli e fton për iftar, Haradinaj ia “kris” alkoolit

Zëvendëskryeministri që njëkohësisht është edhe ministër i Jashtëm, Behgjet Pacolli, për çdo vit bëhet temë me agjërimin e Ramazanit. Ai njihet si mysliman i përkushtuar së bashku me familjen. E në këtë muaj të shenjtë për myslimanët, Pacolli kishte vendosur ta organizojë një iftar të madh, duke ftuar qeveritarë e ambasadorë, shkruan Gazetametro.net. Mirëpo, ndonëse […]

Padituria e frikshme e Haradinajt në frazën: “ata nuk janë islamikë, por terroristë”

Edhe njëherë, kryeministri Haradinaj ka shfaqur padituri të theksuar në çështjë ku ka prani të aspekteve fetare e gjithashtu të terminologjisë fetare. Në fjalën e tij gjatë konferenës “Akaba Meeting”, kushtuar asaj që tashmë ka hyrë në fjalorin mediatik por dhe institucional si “ekstremizëm i dhunshëm”, shefi i qeverisë kosovare artikuloi dhe këtë frazë: “Ata […]

LAJMI I FUNDIT: Bëhen 69 vota për rrëzimin e Qeverisë Haradinaj

Deputeti i LDK-së, Driton Selmanaj, ka thënë se nuk është dëshirë e kësaj partie, që vendi të shkojë në zgjedhje të parakohshme, por që sipas tij, kjo është e domosdoshme. “Tashmë edhe me Listën Serbe që është në opozitë janë 69 vota për rrëzimin e qeverisë”. “Normalisht se shifrat nuk janë problem për LDK-në, por […]

Presidenti Erdoğan falënderon homologun e tij Thaçi

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, tha se: “Operacioni i fundit në Kosovë (Operacioni i MIT-it në Kosovë kundrejt strukturës së FETO-s në Ballkan) nuk është as i pari, nuk do të jetë as i fundit. Prej këtu e falënderoj presidentin e Kosovës. Por kryeministrit i them ‘Turp’. Sepse largimi nga detyra i kreut të […]

Haradinaj: Kërkova hetim për deportimin e pjesëtarëve të FETO/PDY-së nga Kosova

“Kam kërkuar nga institucionet përgjegjëse, pra një hetim dhe një raportim me shkrim për zhvillimet rreth ndalimit, revokimit të lejeqëndrimit dhe të deportimit të shpejtë dhe të fshehtë të gjashtë shtetasve turq”, tha Haradinaj. Haradinaj poashtu shtoi se Kosova është një shtet i qetë dhe stabil, ndërsa institucionet e sigurisë janë në përgjegjësitë e veta. […]