Category: Kosovë

LAJMI I FUNDIT: Bëhen 69 vota për rrëzimin e Qeverisë Haradinaj

Deputeti i LDK-së, Driton Selmanaj, ka thënë se nuk është dëshirë e kësaj partie, që vendi të shkojë në zgjedhje të parakohshme, por që sipas tij, kjo është e domosdoshme. “Tashmë edhe me Listën Serbe që është në opozitë janë 69 vota për rrëzimin e qeverisë”. “Normalisht se shifrat nuk janë problem për LDK-në, por […]

Presidenti Erdoğan falënderon homologun e tij Thaçi

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, tha se: “Operacioni i fundit në Kosovë (Operacioni i MIT-it në Kosovë kundrejt strukturës së FETO-s në Ballkan) nuk është as i pari, nuk do të jetë as i fundit. Prej këtu e falënderoj presidentin e Kosovës. Por kryeministrit i them ‘Turp’. Sepse largimi nga detyra i kreut të […]

Haradinaj: Kërkova hetim për deportimin e pjesëtarëve të FETO/PDY-së nga Kosova

“Kam kërkuar nga institucionet përgjegjëse, pra një hetim dhe një raportim me shkrim për zhvillimet rreth ndalimit, revokimit të lejeqëndrimit dhe të deportimit të shpejtë dhe të fshehtë të gjashtë shtetasve turq”, tha Haradinaj. Haradinaj poashtu shtoi se Kosova është një shtet i qetë dhe stabil, ndërsa institucionet e sigurisë janë në përgjegjësitë e veta. […]

FAMILJARËT E SHTETASVE TURQ KANË NJË LUTJE PËR HARADINAJN

Familjarët e shtetasve turq që u arrestuan të enjten, po qëndrojnë para ndërtesës së Qeverisë për të kërkuar sqarime për të arrestuarit. Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj ka dal para ndërtesës për t’i takuar familjarët e shtetasve turq. Haradinaj tha se arrestimi i familjarëve të tyre ka qenë befasi, por që sipas tij […]

Ky është momenti kur Recep Tayyip Erdogan kërcënoi Ramush Haradinajn

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka thënë se është i pikëlluar me atë se Kosova shkarkoi ministrin e brendshëm dhe shefin e AKI-së pasi ata ekzekutun aksionin për arrestimin e gjashtë turqve në Kosovë. Madje Erdogan u është drejtuar kosovarë nga të cilaët ka kërkuar që të dalin kundër Ramush Haradinajt që ka marrë […]

Pamje ekskluzive të largimit nga aeroporti të gjashtë turqve

Deri më tani gjithçka ishte e mjegullt se çfarë ka ndodhur me gjashtë shtetasit turk që u arrestuan më 29 mars në Kosovë dhe pikëpyetja më e madhe ishte se a u deportuan në Turqi? Familjarët e të arrestuarve këmbëngulnin se të arrestuarit gjenden në Kosovë, konkretisht në pjesën e vjetër të aeroportit të Prishtinës. […]

Haradinaj: Me Turqinë duhet të kemi një partneritet sa më të mirë

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, në seancën e sotme parlamentare, deklaroi se “deportimi i gjashtë shtetasve turq nga Kosova nuk ka shkelje ligjore, por gabimi është se është vepruar pa i informuar krerët shtetëror”. Në seancën parlamentare ku shefat e grupeve parlamentare diskutuan rastin e arrestimit dhe deporetimit të gjashtë shtetasve turq në […]

GRUAJA E GYLENISTIT: POLICËT QË ARRESTUAN BURRIN TIM NUK ISHIN SHQIPTARË

Gjashtë shtetasit turq të arrestuar në Kosovë mund të mos jenë prangosur nga policë të Kosovës. Kështu thotë gruaja e njërit prej të arrestuarve e cila ishte prezent kur policia i mori burrin. Gruaja e të arrestuarit Jusuf Karabina, thotë se policët që i prangosën burrin nuk ishin shqiptarë. Thotë se ata ishin të dërguar […]

Hakan Sukur me porosi për Thaçin e Haradinajn: Ktheni prapa të deportuarit

Legjenda e futbollit turk, Hakan Sukur, që me prejardhje është nga Kosova, ka shkruar në Twitter për rastin e fundit të deportimit të gjashtë turqve për në Turqi, njofton Klan Kosova. Sukur ka shkruar duke kërkuar nga kryeministri, Ramush Haradinaj e presidenti, Hashim Thaçi, që të shkarkojnë njerëzit përgjegjës e të kthejnë prapa të deportuarit. […]