Imami i Podujevës i reagon Gëzim Kelmendit: Jemi bijë të shqiptarisë, jo të osmanlinjëve

Bekim Jashari, imam nga qyteti i Podujevës i është kundërpërgjigjur sot ish-deputetit, Gëzim Kelmendi i cili dje tha se “shqiptarët janë bijë të osmanlinjëve”. Imami Jashari, në një postim në faceboom ka dalur kundër kësaj deklarate. Ai ka thënë se Adem Jashari, Zahir Pajaziti e mijëra martirë tjerë, janë bijë të shqiptarisë. “Ajo çfarë është […]

Countinue Reading

Vetura zhduket papritmas pas një shtëllunge tymi (Video)

Një veturë është filmuar teksa lëvizte në mënyrë normale në Australi, para se të zhduket papritmas. Kamera e një makinë që ndodhej prapa saj, e ka kapur derisa po vozitej krahas një kamioni, në një rrugë me dy korsi në Camden të New South Wales, transmeton Telegrafi. Papritmas, lëshohet një shtëllungë tymi, ndërsa kamioni ndërron […]

Countinue Reading

Mali Vodno është në rrezik për tu zhdukur

Parkut te mali Vodno rrezikohet nga shkatërrimi nga ndërtimi i gazsjellësit nëpër të gjithë rajonin e pasuruar me biodeversitet, thonë nga “Eko-svest” dhe nga atje thanë se javën e kaluar kanë dërguar nënshkrime deri tek institucionet ndërkombëtare dhe bankat ku alarmojnë për më shumë probleme të cilat i ka ndërtimi i gazsjellësit nëpërmjet Vodnos. Plani […]

Countinue Reading

Abuzimi seksual i priftërinjve, Kili i kërkon informacion Vatikanit

Prokurorët kilianë thanë në një deklaratë se ministria e jashtme kiliane, nëpërmjet ambasadës së saj në Itali, kishte kërkuar nga Vatikani informacion në lidhje me nëntë anëtarë klerikë të akuzuar për abuzim seksual. Policia gjithashtu kontrolloi të martën zyrat e udhëheqjes së Kishës, pasi një prokuror tha se kishte për qëllim të kërkonte prova për […]

Countinue Reading

Nxirret e gjallë një grua nën rrënojat e urës në Genova

Ndonëse bilanci i viktimave po rëndohet nga ngjarja tragjike që ndodhi sot në Genova, ku si pasojë e shembjes së një ure 22 persona humbën jetën, nga poshtë rrënojave kanë ardhur edhe lajme të mira. Siç raportojnë mediat italiane, një grua fatmirësisht është nxjerrë e gjallë nga rrënojat e pjesës qendrore të urës, ndërsa më […]

Countinue Reading

Thaçi shkruan pas deklaratës së Merkelit, kërkon njohje nga 5 vendet e BE-së

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi ka përshëndetur deklaratën e kancelares gjermane, Angela Merkel e cila tha se nuk duhet të ketë ndryshim të kufijve në Ballkan. Thaçi përmes një postimi në Twitter, ka bërë thirrje që të bindin 5 shtetet e Bashkimit Evropian përfshirë edhe Serbinë që ta njohin Kosovën. “Përshëndes deklaratën e Kancelares Merkel […]

Countinue Reading

SHKON NË 22 NUMRI I TË VDEKURVE NGA SHEMBJA E URËS, PAMJET E FILMUARA NGA HELIKOPTERI TREGOJNË PASOJAT RRËQETHËSE

Ka shkuar në 22 të vdekur numri i personave në Genova. Siç shkruajnë mediat italiane, numri i viktimave pritet të rritet sërish, për shkak të numri të madh të të plagosurve. Me të vdekurve mësohet se është edhe 1 fëmijë i vdekur. Makinat dhe njerëzit e përfshirë në katastrofë kanë rënë nga së paku 100 […]

Countinue Reading

Erdogan kundërgodet: stop produkteve elektronike amerikane!

Në përgjigje të sulmit financiar amerikan, presidenti turk Rrexhep Tajjip Erdogan shpalli të martë vendimin për bojkotin produkteve elektronike të SHBA. Duke folur në një simpozium të organizuar nga Fondacioni për Studime Politike, Ekonomike dhe Sociale (SETA), Erdogan tha: “Çdo produkt që ne e blejmë nga jashtë me monedha të huaja, duhet ta zëvëndësojmë me […]

Countinue Reading