Koronavirusi në Shqipëri, 14 të vdekur në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë në Shqipëri ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit janë kryer 2532 testime nga të cilat 753 persona kanë rezultuar pozitivë me COVID-19.

Ndërkohë, në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë edhe 14 persona, ndërsa 347 janë shëruar.

Numri i të shtruarve në spitale është i qëndrueshëm. Aktualisht në katër spitalet COVID po trajtohen 450 pacientë ku 38 pacientë nga ta janë në terapi intensive dhe 11 pacientë janë të intubuar.

Raporti i plotë i Ministrisë së Shëndetësisë:

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i bën apel qytetarëve të kufizojnë kontaktet dhe të shmangin çdo dalje të panevojshme, të mbajnë maskën dhe të kujdesen për higjienën personale, për të kufizuar përhapjen e Covid19.

Në 24 orët e fundit situata paraqitet si vijon: Janë kryer 2532 testime, duke përfshirë këtu edhe testet e shpejta që kanë nisur të përdoren në 24 orët e fundit dhe kanë rezultuar pozitivë 753 qytetarë. Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 431 raste në Tiranë, 49 në Berat, 48 në Durrës, 46 në Lezhë, nga 23 raste në Shkodër, Sarandë, 18 në Kavajë, 17 në Fier, 15 në Krujë, 13 në Kurbin, 11 në Pogradec, 8 në Bulqizë, nga 7 raste në Lushnje, Tropojë, Mallakastër, nga 6 raste në Skrapar, Vlorë, nga 5 raste në Kukës, Mat, 4 në Elbasan, nga 1 rast në Mirditë, Gjirokastër, Përmet, Kuçovë.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 347 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 22.527 që nga fillimi i epidemisë.

Numri i të shtruarve në spitale është i qëndrueshëm. Aktualisht në 4 spitalet COVID, po trajtohen 450 pacientë, 38 në terapi intensive, 11 pacientë janë të intubuar.

Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit, kanë humbur jetën 14 qytetarë me Sars-Cov2 pozitiv në spitalet COVID:

3 qytetar nga Tirana, 2 qytetar nga Elbasani, 2 qytetar nga Fieri, 2 qytetar nga Berati, 2 qytetar nga Vlora, 1 qytetar nga Hasi, 1 qytetar nga Kavaja, 1 qytetare nga Gramshi të moshave 53-86 vjeç.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllime familjarëve të të ndjerëve.

MSHMS u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë kontaktin me mjekun e familjes, për çdo shenjë të sëmundjes, për t’u referuar për testim dhe për rimbursimin e barnave. Nëse nuk e dini cili është mjeku juaj i familjes, telefononi linjën e gjelbër falas 0800 40 40 për ta mësuar.

Është e rëndësishme të telefononi Urgjencën Kombëtare 127 kur dyshoni se keni shenja të sëmundjes dhe duhet të kryeni testimin për Covid apo nëse keni nevojë për trajtim të specializuar spitalor në spitalet covid.

COVID-19 – Statistika (08 Dhjetor 2020)

Raste të reja ditore 753

Të shëruar ne 24 orë 347

Të shtruar në spitale 450

Humbje jete në 24 orë 14

Testime ditore 2.532

Testime totale 208.503

Raste pozitive 44.436

Raste të shëruara 22.527

Raste Aktive 20.973

Humbje jete 936

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 11364

Fier 1620

Durrës 1374

Korçë 1119

Vlorë 1053

Shkodër 899

Elbasan 835

Lezhë 775

Berat 742

Gjirokastër 489

Kukës 438

Dibër 265