Tetë të pla*gosur në Suedi, dyshohet për sulm terrorist

Të paktën tetë persona u pla*gosën me sëpatë në një sulm që ndodhi në qytetin e Vetlanda në jug të Suedisë, raportojnë mediat. Policia deklaron se ky është një sulm i mundshëm terrorist, njoftoi Reuters. Policia tha se një i ri rreth 20-vjeç filloi të sulmonte njerëzit me thikë rreth orës 15:00, duke plagosur katër persona, pas së cilës policia e pla*gosi atë në këmbë dhe ai u transferua në spital. Shkalla e pla*gëve të tij nuk dihet ende, dhe ai po monitorohet nga policia në spital. Sipas shërbimit publik suedez SVT, policia e stacionit Bangardsgatan mori një telefonatë rreth orës 15:00 me kohën lokale, kur u deklarua se disa njerëz u sulmuan me sëpatë. Motivi i sulmit nuk dihet ende, por policia aktualisht po e trajton atë si terrorist. Policia gjithashtu deklaron se situata tani është nën kontroll dhe dëmtimet e viktimave janë, shton ai, me ashpërsi të ndryshme. Sipas SVT, policia kreu disa veprime në qytet dhe pjesët u bllokuan, përfshirë zonën përreth stacionit të trenit. Trafiku hekurudhor u ndalua fillimisht për shkak të incidentit, por ai po punon përsëri me kapacitet të plotë. Gjatë aksionit policor, disa pjesë të Vetlanda ishin bllokuar, përfshirë zonën përreth stacionit të trenit. Trafiku hekurudhor fillimisht u ndalua për shkak të incidentit, por ai u rinovua në një kapacitet të reduktuar, raporton SVT.

Burimi: KosovaPress

A.B.