Kina ia uron ditëlindjen Vuçiçit ne 500 mijë vaksina

Presidenti serb tregon në video se 2,620,000 vaksina kanë mbërritur në Serbi deri më tani, dhe një total prej 13,350,000 janë rënë dakord. Siç u njoftua, Presidenti serb Aleksandar Vuçiç mori 500,000 vaksina të reja kineze nga Sinofarm në ditëlindjen e tij. Vuçiç feston ditëlindjen e tij të 51-të sot (5 mars) dhe media serbe tashmë ka njoftuar se kinezët, duke marrë parasysh të gjitha detajet, kanë vendosur të dërgojnë në mënyrë simbolike vaksinat në këtë ditë. Kina do ta urojë Vuçiç për ditëlindjen me 500,000 vaksina
Vaksinat mbërritën në aeroportin Nikola Tesla të Beogradit me avionin më të madh të Serbisë Airbus A330. 
“Edhe një herë i bëj nderime Presidentit kinez Xi Jinping dhe popullit mik të Kinës.” thotë Vuçiq në një video që postoi në Instagram.
Duke bërë thirrje për qytetarë që të vaksinohen, presidenti serb tha në video se 2,620,000 vaksina kishin mbërritur deri më tani në Serbi dhe ishin dakorduar gjithsej 13,350,000. Astra Zeneka “, si dhe me rusin” Sputnik V “.