Gjermania pezullon përdorimin e vaksinës AstraZeneca

Qeveria gjermane ka vendosur sot që të pezullojë përdorimin e vaksinës kundër koronavirusit që është prodhuar nga AstraZeneca. Ky vendim është marrë pasi disa persona që e kanë marrë këtë vaksinës kanë pasur probleme shëndetësore, siç është mpiksja e gjakut.

Ministria e Shëndetësisë tha se vendimi u mor si një “masë paraprake“, pasi sugjerimit nga këshilli i rregullatorit kombëtar të vaksinave të Gjermanisë dhe Instituti Paul Ehrlich.

Po ashtu është bërë thirrje për të hetuar rastet e personave që kanë pasur probleme pasi janë vaksinuar me AstraZeneca.

Në një deklaratë, ministria tha se Agjencia Evropiane e Barnave do të vendoste “nëse dhe si informacioni i ri do të ndikojë në autorizimin e vaksinës“.

Gjermania nuk është vendi i parë që ka pezulluar përdorimin e vaksinës nga AstraZeneca, më herët dhe vende si Suedia, Danimarka etj kanë marrë të njëjtin vendim./tvklan.al

A.B.