Palmer: SHBA pret rinisjen e shpejtë të dialogut Kosovë-Serbi

Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq bisedoi sot përmes një video-lidhje me të dërguarin special të Departamentit të Shtetit për Ballkanin Perëndimor, Matthew Palmer.

Vuçiq diskutoi një numër çështjesh rajonale me Palmer, situatën e përgjithshme në lidhje me pandeminë COVID-19, masat për rimëkëmbjen ekonomike, si dhe vazhdimin e dialogut me Kosovën.

Të dy bashkëbiseduesit diskutuan gjithashtu situatën e përgjithshme rajonale dhe ranë dakord se paqja dhe stabiliteti në Ballkanin Perëndimor janë thelbësore për përparimin politik dhe ekonomik të të gjithë rajonit.

Zyrtari amerikan theksoi se një nga interesat prioritare të Shteteve të Bashkuara është stabiliteti dhe siguria e Ballkanit Perëndimor.

Palmer theksoi se Shtetet e Bashkuara mbështesin procesin e udhëhequr nga Bashkimi Evropian dhe presin një rinisje të dialogut së shpejti, duke theksuar rëndësinë e zbatimit të marrëveshjes së Brukselit dhe rikonfirmimin e angazhimit të Shteteve të Bashkuara për dialog dhe bisedime mbi çështje të diskutueshme.

Ndërsa, presidenti Vuçiq theksoi se Serbia do të vazhdojë të përpiqet për arritjen e një kompromisi të vërtetë dhe të qëndrueshëm me Kosovën, duke “ruajtur shtetin dhe interesat kombëtare të Serbisë”./KosovaPress

A.B.