​Euronews Albania: Glauk Konjufca, kryetar Kuvendi në Kosovë

Glauk Konjufca do të jetë kryetari i ri i Kuvendit të Kosovës. Lajmi është konfirmuar nga nënkryetarja e Kuvendit që vjen nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Arbërie Nagavci.

“Ne tashmë i kemi numrat për votimin e qeverisë, përveç 58 deputetë të LVV, janë edhe 2 deputetë, Emilia Rexhepi dhe Elbert Krasniqi, pra janë 60 deputetë. Kemi 3 deputetë të tjerë nga komunitet jo shumicë jo serbe”, u shpreh Nagavci.

Nagavci ishte e rezervuar në dhënien e informacionit për postet e tjera të qeverisë, por tha se pesë gra do të jenë pjesë e qeverisë dhe njëra prej tyre do të drejtojë Ministrinë e Punëve të Jashtme.

Euronews Albania ka arritur të mësojë disa prej emrave të kabinetit qeveritar ‘Kurti 2’:

Albin Kurti – kryeministër

Besnik Bislimi – zëvendëskryeministër

Donika Gërvalla – ministre e Punëve të Jashtme

Xhelal Sveçla – ministër i Punëve të Brendshme dhe Administratës

Albulena Haxhiu – ministre e Drejtësisë

Rozeta Hajdari – ministre e Tregtisë dhe Industrisë

Arbërie Nagavci – ministre e Arsimit e Shkencës

Hajrullah Çeku – ministër i Kulturës, Rinisë dhe Sportit

Faton Peci – ministër i Bujqësisë

Liburn Aliu – ministër i Ekonomisë dhe Ambientit

Dy nga minoriteti serb dhe një nga minoritetet e tjera

Lëvizja Vetëvendosje ka arritur të sigurojë 58 deputetë në kuvendin e ardhshëm, por për krijimin e qeverisë i duhen të paktën 61 vota.

Seanca konstituive e legjislaturës së re do të mbahet më 22 mars, ndërsa pas saj pritet votimi i qeverisë së re.

A.B.