​Tina Turner i jep lamtumirën audiencës me një film për jetën e saj

Diva amerikane e muzikës rock Tina Turner zyrtarisht ka njoftuar se po i jep fund karrierës së saj dhe do t’i thotë lamtumirë publikut me një dokumentar të ri për jetën e saj, i cili do të transmetohet në fund të marsit.

Tina Turner ka qenë në skenën publike për më shumë se gjashtë dekada dhe ajo me të drejtë mban titullin e mbretëreshës së rock and roll, dhe tani, në moshën 81-vjeç ka vendosur të tërhiqet dhe t’i thotë lamtumirë fansave të saj, raporton New York Post.

Në fund, për t’u përshëndetur me audiencën me të cilën ishte për gjashtë dekadat e mëparshme, ajo bëri një dokumentar për HBO në të cilin tregon historinë e saj të jetës.

Ky film është në fakt adresa e saj e fundit për publikun dhe lamtumira nga publiku.

Në film, ajo flet se si dëshiron të hyjë në kapitullin e fundit të jetës së saj – pa një qendër të vëmendjes.

Në dokumentar, ajo shikon rininë e saj të mbushur me trishtim dhe dhimbje, pastaj dashurinë dhe famën globale që fitoi në vitet e saj të pjekura.

Filmi zbulon gjithashtu se ajo vuante nga stresi post-traumatik, i cili është pasojë e dhunës që pësoi ndërsa ishte e martuar me Ike Turner.

Ajo gjeti lumturi në mesin e viteve 1980 me Erwin Bach, drejtorin e shtëpisë botuese, i cili thotë në film që Tina i tha: “Unë dua t’i them lamtumirë audiencës sime. Për t’i thënë lamtumirë dhe për t’i falënderuar për gjithçka. Dhe ky do të jetë fundi im, lamtumira ime e fundit”, raporton gazeta New York Post.

Filmi “Tina” është bërë me material arkivor, regjistrime të vjetra dhe, përveç shkëlqimit të famës dhe muzikës, tregon edhe anën e errët të jetës së saj./KosovaPress

A.B.