9 këshilla për të jetuar mirë duke shpenzuar pak

Nëse mendoni se duke shpenzuar para me mençuri, do ta privoni jetën tuaj nga një pjesë e konsiderueshme e gëzimit dhe kënaqësisë, ne duam t’ju sigurojmë se: nuk është aspak ashtu.

Vetëm me ca truke të thjeshta financiare dhe psikologjike do të ju ndihmojnë të ndaloni harxhimet impulsive, si dhe do të filloni të zvogëloni ngadalë shpenzimet dhe të grumbulloni kapitalin tuaj.

A je gati të eksperimentosh?

Mos merrni hua nga të tjerët – merrni hua nga vetja juaj

Në vend që në fillim të harxhoni më më shumë se normalja dhe më pas të shkurtoni shpenzimet dhe të shlyeni borxhet dhe kreditë, duhet të tregoni vullnet dhe të bëni pikërisht të kundërtën. Së pari, ne shkurtojmë shpenzimet tona, kursejmë një shumë të caktuar parash dhe në rast të rrethanave të paparashikuara marrim nga paratë e akumuluara, dhe pastaj i riplotësojmë përsëri me vendosmëri.

Sigurisht, aftësia për të marrë një kredi ka avantazhet e saj. Por me një buxhet kursimesh nuk keni pse të paguani interes ose të vuani nga pendimi.

Mundohuni të paguani vetëm me para në dorë

Bëni një eksperiment dhe paguani në të holla për një javë apo edhe një muaj, duke ia ndaluar kategorikisht vetes të përdorni kartën. Ne ju garantojmë se kjo do të ndryshojë jetën tuaj: papritmas do të filloni të kuptoni vlerën e parave dhe papritmas do të bëheni më selektiv dhe të përmbajtur në shpenzimet tuaja.

E gjitha ka të bëjë me një efekt banal psikologjik. Ne nuk mund të prekim paratë virtuale, kjo do të thotë se përfshihen më pak shqisa në proces dhe për rrjedhojë u japim më pak rëndësi. Për më tepër, pagesa me një kartë është shumë herë më e shpejtë sesa me para në dorë, kështu që ne thjesht nuk e vërejmë se si avullojnë paratë.

Dhe duke parë në portofol një sasi shumë reale që po shkrihet para syve tuaj ju nuk do të dëshironi ta blini kaq pa u menduar atë pakon shtesë me çokollata, një triko ose një shishe parfumi për një festë, sepse mund të keni diçka të ngjashme në shtëpi.

Përdorni metodën e “zerove”

Metoda “zeroing” është vetëm një fillim i shkëlqyeshëm. Ju mund të zgjidhni opsionin për shijen tuaj dhe të kurseni çdo shumë. Për shembull, kur të vini në shtëpi, shikoni në portofolin tuaj ose shikoni gjendjen e kartës dhe hiqni / transferoni në “derrkuc” gjithçka që është më pak se një shumë e caktuar. Le të themi se ju kanë mbetur 4750 lekë. Ju mund të vendosni në atë moment në kutinë e kursimit 750 lekë, kështu keni krijuar 3 zero pas 4-ës, pra 4000 lekë.

Ju gjithashtu mund të “rivendosni” në ditën e fundit para pagës, duke transferuar paratë e mbetura në derrkuc, ose madje mund të transferoni një gjë të vogël pas çdo blerjeje. Siç është përmendur tashmë, gjithçka është në diskrecionin tuaj. Sigurohuni që as nuk do të vini re se si grumbulloni një shumë të denjë për një muaj.

Mos bëni pazar të uritura, të zemëruara dhe pa listë

Jemi në vazhdim të temës së efekteve psikologjike. Është e rëndësishme të mbani mend se duke shkuar për të bërë shopping e uritur, keni tendencë të nxitoni për gjithçka. Po kështu, kur bëni pazar me një humor të zymtë, rrezikoni të blini më shumë rroba sesa keni planifikuar, dhe jo gjithmonë të mira dhe të përshtatshme, për shkak të faktit se i jeni nënshtruar impulsit dhe nuk keni menduar racionalisht në atë moment.

Sidoqoftë, ka situata kur jemi të detyruar të shkojmë në dyqane pikërisht të trishtuar dhe të uritur. Dhe nëse kjo nuk mund të shmanget, një listë do të jetë ndihmësi juaj më i mirë. Ju duhet të shkruani gjithçka që ju nevojitet në sa më shumë detaje të jetë e mundur në mënyrë që të mos i jepni vetes një shans për të devijuar nga pikat. Dhe nuk do ta gjeni veten në një situatë ku keni blerë një sasi të tepërt dhe në të njëjtën kohë e keni tejkaluar shumë kufirin.

Shikoni më nga afër blerjet tuaja të ushqimit

Kjo nuk ka të bëjë aspak me ngrënien më pak, nëse gjithçka është normale për ju. Por ndonjëherë njerëzit as nuk e vërejnë se po blejnë shumë, dhe herët a vonë ata e hedhin ushqimin.

Le të themi se ata blejnë disa kuti me salcë kosi në të njëjtën kohë, megjithëse ata e dinë shumë mirë që zakonisht 2 deri në 3 janë të mjaftueshme për t’u përdorur pasi nuk ka kush ta hajë atë. Ose nxjerrim shumë salca në rafte dhe qëndrojnë pa u përdorur për një kohë të gjatë derisa të vijë koha t’i hedhim për shkak të datës së skadimit.

Prandaj, përpiquni të kuptoni se çfarë jeni mësuar të blini dhe të hidhni tutje. Dhe nëse, në këtë drejtim, keni vështirësi në përpilimin e një liste të produkteve, si një eksperiment, gjithashtu mund të krijoni një menu për një javë në mënyrë që gjithçka të llogaritet dhe kostot të eliminohen. Kush e di, mbase edhe ju pëlqen më shumë kjo qasje se ajo e vjetra.

Jepini vetes kohë për të menduar për blerjet tuaja

Më besoni, ky rregull është shpëtimi i vërtetë. Ndodh shpesh që shohim ndonjë gjë që nuk kemi planifikuar ta blejmë, ose thjesht vërejmë një risi interesante në dyqanin tonë të preferuar në internet dhe na nxit vrulli.

Do të doja ta blija urgjentisht, para se çmimi të rritet, se të mbarojë, apo të shitet, dhe si rezultat, ne shpenzojmë para të paplanifikuara për një gjë që mund të mos përshtatet apo mund të mos jetë e dobishme, etj.

Vendosni sot, nga ky moment: para se të blini diçka që nuk e keni planifikuar, ose diçka që kushton më shumë se një shumë e caktuar, duhet t’i thoni vetes: “Unë kam nevojë të mendoj për këtë.” Mund të jetë një natë, javë, muaj, etj. Koha optimale për të marrë një vendim është 3 ditë.

Thjesht zgjeroni pak kufijtë midis dëshirës dhe vendimit tuaj – kjo është një mënyrë e shkëlqyeshme për të peshuar të mirat dhe të këqijat, dhe në shumicën e rasteve do t’ju bëhet e qartë se impulse të tilla janë vetëm një turbullim i përkohshëm i mendjes.

Ndaloni së shpenzuari para

Nëse i përkisni kategorisë së njerëzve që shpesh janë shumë dembelë për të fikur disa shërbime që nuk i përdorni, zhytuni në veçoritë e tarifave të ndryshme dhe zgjidhni ato sipas nevojave tuaja. Në mënyrë që të mos paguani më shumë dhe në të njëjtën kohë që të mos ndjeni një deficit akut financiar, atëherë duhet të filloni t’i kushtoni më shumë vëmendje këtyre çështjeve.

Ndoshta ju duket se mbipagimet në të gjitha këto raste janë shumë të vogla, por, më besoni, pasi i keni numëruar ato, do të habiteni dhe do të mërziteni shumë që keni humbur aq shumë.

Ne gjithashtu ju këshillojmë që t’i kushtoni vëmendje pagesës në kohë të disa shërbimeve, të tilla si gjobat dhe faturat e shërbimeve. Në të vërtetë, në rastin e parë, duke paguar sa më shpejt të jetë e mundur, ju kurseni 50%, dhe në rastin e dytë, duke paguar në kohë, ju nuk paguani një gjobë.

Në përgjithësi, mesazhi është ky: mos u tregoni dembele për të kërkuar mundësi më fitimprurëse.

Merrni një voucher sa herë të jetë rasti

Mund të jetë një bonus i vogël parash vetëm për shpenzimin e një shume të caktuar në muaj, ose një kartë me një vlerë të shtuar për blerjet e një natyre të caktuar. Tani ekziston një larmi e madhe e tyre. Ndoshta keni shpenzuar shumë para për karburant ose shpesh darkoni në një zinxhir të veçantë restorantesh, ose ndoshta blini ushqime vetëm nga një zinxhir i preferuar i dyqaneve? Dhe në secilën nga këto raste, ju ndoshta mund të gjeni një kartë nga këto dyqane që ofrojnë bonus në vlerë nga 5 në 30% dhe madje edhe më shumë.

Për më tepër, duke qenë se nuk keni nevojë të bëni ndonjë përpjekje të veçantë për t’i marrë këto para, ju mund të përdorni këtu metodën e “zerimit” dhe menjëherë t’i dërgoni në arkën tuaj të kursimit.

Vendosni paratë në punë, ato nuk duhet të qëndrojnë kot

Kjo është pjesërisht një vazhdim i temës së kthimit të parave të gatshme. Vetëm në këtë rast, ju nuk duhet as të shqetësoheni, por thjesht zëvendësoni kartën tuaj të rregullt me ​​një që llogarit interesin në bilanc. Kështu, ju mund të jetoni si zakonisht, por në të njëjtën kohë të merrni rimbursime të vogla periodikisht.

Le të themi se po kurseni para për një blerje të madhe ose për një parapagim. Pra, pse të mos i mbani në bankë për interes shtesë, në vend që t’i mbani vetëm në një kartë të zakonshme ose nën jastëkun tuaj?/Shkolla e suksesit

A.B.