September 21, 2021

Fermerit nga Vllahia i dîgjen tre hektarë arrë: Zjàrrin e shkàktoi dora e njeriut (VIDEO)

Një zjàrr që ndõdhi pasditen e djeshme në Kushtovë të Vllahisë ka shkàktuar goxha shumë dëmè në tokat bujqësore të fermerëve.

Ara e mbjellur me tre hektarë arrë e Nexhat Brahimit pasditen e djeshme u bë shkrûmb teksa dëmî i saj llogaritet deri në 15 mijë euro, njofton Klankosova.tv.

Brahimi në Info Magazine tregoi se si u lajmërua për djègien e arës teksa dÿshon se zjàrri u shkàktua nga dora e njeriut.

“Kam pas të mbjellura tre hektarë arrë dhe jam dëmtûar goxha shumë në vlerë prej 15 mijë eurove. Nuk e di se kush e ka shkàktuar zjàrrin, më ka lajmëruar një kushëri dhe kur erdha në arë kishin qenë zjàrrfikësit, polîcia por që ishte e pamundur shuàrja e zjàrrit”.

“Pronat tjera nuk janë dëmtûar, vetëm prona ime ka qenë e mbjellur me arra mendoj se shkàktar i zjàrrit është njeriu. Këtë ma kanë thënë edhe
zjàrrfikësit që kanë qenë këtu por se kush mund të jetë ai nuk e di”.

Fermeri mes tjerash kërkoi nga Ministria e Bujqësisë që të ndîhmohen të gjithë fermerët që janë dëmtûar nga zjàrret. /KlanKosova