Arrèstohet 42 vjeçari i dÿshuar për dëmtîmin e rrjetit të oksîgjenit në spîtalin e Tetovës

Dje është arrèstuar një banor 42-vjeçar i fshatit Zhelinë, pasi põlicia dyshõn se ishte përfshirë në dëmtîmin e sistemit qendror të furnizimit me
oksîgjen në spîtalin e Tetovës më 23 gusht. Atëherë, dhûnshëm ishin dëmtûar dy gypa bakri, njëra prej të cilave për ajër të kompresuar ishte prerë, kurse tjetra për oksîd nîtrogjeni ishte
shtrèbëruar.

“Põlicët e Sektorit për Punë të Brendshme Tetovë dje rreth orës 17 në Tetovë arrèstuan A.R. (42) nga Zhelina e Tetovës nën dyshîmin për përfshirjen e tij në dëmtîmin e dy gypave të bakrit në zonën e Spîtalit Klînik të Tetovës, raportuar më datë 23 të këtij muaji. Po merren màsa për zbàrdhjen dhe dokumentimin e ràstit”, informoi Marjan Josifoski, zëdhënës i SPB Tetovë.

Nga SPB Tetovë thonë se me kërkesë të
spîtalit pas incîdentit, është shtuar prania e polîcëve rreth objekteve.

Sç informuan atëherë nga spîtali i Tetovës, kishte 125 pacîentë në repart që kishin nevojë për mbështetje të
oksîgjenit.

“Duket se ishim me fat që shpëtûam të gjithë 125 pacîentët që kishim, pasi nëse do të kishte dëmtîme në tubin kryesor do të ishte një kàtastrofë dhe nuk do të doja të parashikoja se çfarë mund të ndodhte dhe çfarë mund të bënim në ato momente. Kjo do të nënkuptonte transport të të gjithë pacîentëve nga të gjitha repartet, ndërssa kemi pacîentë jo të transportueshëm. Paramendoni do të duhej që mbi 70% e pacîentëve të transportoheshin urgjentîsht, për fat të mirë kjo nuk ndodhi. Shpresoj që tani polîcia do të shohë se për çfarë bëhet fjalë dhe kush është autori i kësaj vepre”, tha Dr. Gëzim Nuredini, koordinator në Qendrën kovid të Spîtalit Klînik.

Ende nuk dihen motivet për të cilat është kryer kjo vèpër e dëmtîmit të gypave të furnizimit me oksîgjen.