September 21, 2021

23 Vjeçarja Qëllõhet Për Vdèkje Nga Partneri Disa Javë Pas Fejesës

Një studente për doktoreshë është
qëllûar për vdèkje nga i fejuari i saj xhel0z, disa javë pasi ai i kishte propozuar gjatë pushimeve romantike. 23 vjeçarja Ana Fantaziu, u qëllua për vdèkje në shtëpinë e familjes kur i fejuari nisi të kõnfliktohej me prindërit e saj dhe nxori àrmën. 28 vjeçari Roman Vlasă, kishte ardhur për të takuar vjehrrit e tij në Moldavi në 12 shtator, por vizita përfundoi me
vràsjen e të fejuarës, para se ai të kthente àrmën nga vetja.

Babai i vajzës së re tha se kishte pasur një debat mes familjes dhe Vlasă, i cili përshkruhej si “xheloz” nga miqtë e tij.

Babai i Ana kishte dalë nga shtëpia për të kërkuar ndîhmë kur dhëndri i tyre i ardhshëm po i kërcënõnte me àrmë. Por më pas dëgjoi dy të shtëña.

Põlicia gjeti më pas trûpat e studentes së infermierisë dhe të të fejuarit të saj në shtëpinë familjare në fshatin moldav të Fundul Galbenei.

Çifti njiheshin prej dy vjetësh para se të fejoheshin.

Një mike i tyre tha: “Ata kishin pasur një marrëdhënie të bukur. Kishin qenë kohët e fundit për pushime në Rumani dhe aty i kishte propozuar për martesë.

“Në martesën time ajo kishte pritur buqetën e luleve.”

Ndërsa infermierja Maria Buzu, shtonte: “Ata kishin një marrëdhënie të bukur por ai ishte shumë xhel0z. Ne e kishim diskutuar këtë. Ajo ishte një vajzë e jashtëzakonshme, donte të bëhej doktoreshë, e donte shumë punën e saj”.

Põlicia konfirmoi dètajet dhe thotë se po hèton për tràgjedinë. /Alsat-M