February 17, 2020

Papa ulët në gjunjë dhe ia puth këmbët rivalëve të Sudanit Jugor, arsyeja do të iu mahnitë

Papa ulët në gjunjë dhe ia puth këmbët rivalëve të Sudanit Jugor, arsyeja do të iu mahnitë

Papa Françesku ka befasuar të gjithë kur është gjunjëzuar dhe ka puthur këmbët e dy rivalëve të Sudanit Jugor, gjatë vizitës së tyre në Vatikan.

Arsyeja e gjunjëzimit ishte për të inkurajuar ata që të bëjnë paqe, transmeton Indeksonline.

“Po ju kërkoj si vëlla qëndroni në paqe.”, u shprehë fillimisht Papa.

“Po ju kërkoj me zemër, le të ecim përpara.”, tha 82 vjeçari.

Presidenti i Sudanit Jugor, Salva Kiir bashkë me rivalin e tij, Riek Machar e quan vendin në luftë, ku mbetën të vdekur 400.000 persona.

Vitin e kaluar te dy liderët u pajtuan të bënin paqe dhe të përfundojnë luftën.